Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
22 listopada 2024Podziękowania i odznaki dla honorowych dawców krwi [ZDJĘCIA]

– Dziękuję za nieustanne niesienie pomocy potrzebującym. Oddając krew, ratujecie życie – powiedział marszałek Piotr Całbecki, otwierając spotkanie z krwiodawcami zrzeszonymi w Klubie Honorowych Dawców Krwi przy urzędzie marszałkowskim.
Odznaki honorowych dawców krwi odebrali żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej:
- podpułkownik Marcin Piwowarczyk
- starszy chorąży Jacek Wiśniewski
- starszy kapral Piotr Poskrop
- starszy szeregowy Krzysztof Gawrych (który jest również dawcą szpiku)
- szeregowa Oksana Rodziewicz-Wilk.
Pracownicy urzędu marszałkowskiego wyróżnieni za regularny udział w akcjach oddawania krwi, działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa i wkład w realizację misji klubu:
- Bogdan Kościelski
- Maciej Boniecki
- Anna Hnatejko
- Mirela Kiełbasiewicz
- Jędrzej Styś.
Odznaki honorowe wręczyli wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża Zbigniew Klawczyński i kierownik oddziału rejonowego PCK w Toruniu Ewa Zulewska-Mielcarska. Uroczystość odbyła się w ramach ogólnopolskich Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Jak oddać krew?
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego zrzesza 28 pracowników urzędu i 17 żołnierzy brygady.
Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, staje co miesiąc na placu Teatralnym przed budynkiem urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
CZYTAJ TAKŻE: Ekspert w dziedzinie chemii nowotworów gościł w Toruniu
Pobór krwi jest bezpieczny – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje piętnastominutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Najbliższy pobór krwi przed urzędem marszałkowskim odbędzie się 19 grudnia.
kujawsko-pomorskie.pl